Спирането на строителството или спиране на изпълнението само на отделни видове работи се осъществява по два начина:
Всеки от основните участници в строежа може да поиска цялостно спиране или спиране на изпълнението на видове работи, в зависимост от договорните си права. Упоменатите в нормативните актове причини за спиране (Наредба № 3/2003 г.) се свеждат до:
Причини за искания за спирания могат да бъдат още и неосигурено финансиране; забавени плащания; променени икономически условия; държавни регулации и др. подобни.
Държавните и общинските органи спират изпълнението с уведомление, вписано в заповедната книга на строежа или по начин, описан в договора за строителство.
Строителите спират изпълнението с уведомление – писмо, съобразно съответната клауза от договора с възложителя.
Консултантът, упражняващ строителен надзор, спира изпълнението със заповед, вписана в заповедната книга на строежа и с уведомяване на двете страни едновременно, съобразно договорното уточняване.
От практическа гледна точка е много важно причината за спирането да е еднозначно формулирана и добре обоснована, за да се избегнат последващи спорове.
Заповедта за спиране или уведомителното писмо е само начало на процедурата. Същественият документ, удостоверяващ това действие е Акт образец № 10 за установяване на строителството.
Актът образец № 10 има две основни предназначения. Съставителите му, всеки съобразно своите задължения и интереси, трябва да се стараят към формулировки, които да препятстват бъдещи спорове.
Първото му предназначение е насочено към запазването на обществения интерес, във връзка с изпълнение на изискванията, описани чл. 169 ЗУТ, в смисъл, че спреният (съответно замразеният) строеж трябва задължително да бъде обезопасен във всяко отношение, за да не създава опасности, неудобства, заплахи, пречки и т.н. за околните строежи, хора, превозни средства. Особено важни са формулировките на задължителните мерки за обезопасяване, сроковете и отговорниците, които се описват в т. 4 от образеца на акта.
Второто предназначение на Акт образец № 10 е икономическата страна – описание на изпълнените строителни и монтажни работи. Описанието трябва да е така формулирано, че да осигурява възможност за безспорно изчисляване на количествата, изпълнени до датата на спирането. Препоръчително е към акта да се приложи и количествена сметка за необходимите видове работи, които трябва да се изпълнят допълнително за пълното обезопасяване на спрения строеж.
Повече подробности по темата в сп. Строителен обзор, бр. 3-4/2020 г.
Промяната или замяната на видове или количества СМР е неизбежно явление при изпълнението на всеки строеж или ремонт.
В практиката много рядко се срещат завършени строежи, при които да не е поискано и да не е реализирано допълнително плащане над рамката на договорената количествено-стойностна сметка и уточнените позиции в нея.
Преди да влезе в спор, всеки участник в процеса ще трябва да анализира възможностите си във връзка с това, как точно се е договорил със съответния партньор, какво е записано в договорните документи и как ще го прочетат и разтълкуват вещите лица.
Временните пътища са подходите към строежа, технологичните пътни съоръжения и връзки и пешеходните пътеки, които се предвиждат и изграждат за обслужване на изпълнението на строителния процес. Необходимостта от временни пътища и ситуирането им се определя с Плана за безопасност и здраве, без който не се получава Разрешение за строителство и не се открива строителна площадка.
Временно строителство са изградените или доставени и монтирани сгради, съоръжения, пътища, проводи и други, които обслужват строителния процес и след това се преместват или разрушават. В Плана за безопасност и здраве (ПБЗ) трябва да са указани сградите и съоръженията, необходими за нормалното функциониране на строителния процес.
Рядкост е да се завърши обект, без да е променена някоя от договорените цени или без да са се появили нови, неописани в проектната КС видове работи. В повечето случаи това не се дължи на проектантски грешки, а на други причини, включително и не особено коректни.
Всеки инвестиционен проект, по който се договаря изпълнение на строителство, включително и за ремонтите, задължително съдържа количествена сметка (чл. 18, ал. 5, т. 2 и чл. 24, ал. 1, т. 4 от Наредба № 4/2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти). За да избегнат изненади и спорове при актуването на извършени видове работи инвеститорският контрол и представителят на строителя (техническият ръководител) са заинтересовани количествената сметка да е в най-висока степен вярна.
Спецификацията определя качествените характеристики на материалите, които проектът предвижда да се влагат. Проектантът на съответната проектна част носи отговорност за решенията си и само той има компетентност да определи точно какъв и конкретно кой материал може да се използва.
Когато съставяме или проверяваме анализни единични цени за видове работи, при които материалите не се влагат, а само се използват, е прието да се остойностява само част от цената на материала. Например скелета, кофражи, подкранови пътища. Кои нормативи, практики, методики определят тази „амортизираща се част“ от материала и как да защитим цена?
Всеки възложител на строителна поръчка, преди да пристъпи към събиране на оферти и договаряне, определя своя прогнозна стойност на съответния строеж или ремонт.